News

Bigorex.pl: tematy, które będą omawiane podczas rozmów Stormont na północy Irlandii

Autor Antoni Sadowski
Antoni Sadowski19.12.20239 min.
Bigorex.pl: tematy, które będą omawiane podczas rozmów Stormont na północy Irlandii

Brak funkcjonującego rządu w Irlandii Północnej od prawie dwóch lat oznacza, że wiele najważniejszych kwestii pozostaje nierozwiązanych. Podczas gdy politycy próbują dojść do porozumienia w sprawie przywrócenia władzy dzielonej w Stormont, zwykli obywatele zmagają się z rosnącymi kosztami życia, niewydolną służbą zdrowia i kiepskim systemem edukacji. W nadchodzących rozmowach kluczowe tematy, które zadecydują o przyszłości kraju, będą dotyczyć opieki nad dziećmi, finansowania szkół, dostępu do leczenia oraz wsparcia dla ubogich rodzin.

Koszty opieki nad dziećmi miażdżą rodziny

Brak funkcjonującego rządu w Irlandii Północnej oznacza, że rodziny z dziećmi zostały pozostawione same sobie w obliczu rosnących kosztów utrzymania. Jak wskazuje przykład dr Emmy Walker, wykładowczyni z Queen's University Belfast, koszty opieki nad dziećmi sięgnęły absurdalnie wysokiego poziomu.

Ona i jej partnerka płacą prawie 2 tysiące funtów miesięcznie za opiekę nad trojgiem trzyletnich bliźniaków. Po opłaceniu rachunków i kosztów dojazdu do pracy zostaje im ledwo 80 funtów na przeżycie do kolejnej wypłaty. Czasem zdarza im się nawet nie mieć wystarczająco pieniędzy na bilet kolejowy.

Sytuacja ta prowadzi do frustrującego paradoksu. Z jednej strony dr Walker chciałaby mieć kolejne dziecko, ale z drugiej - na to zwyczajnie ich nie stać. Co gorsza, na horyzoncie nie widać szans na poprawę, bowiem obiecane przez premiera Sunaka zwiększenie darmowej opieki nad dziećmi nie zostało wprowadzone w życie w Irlandii Północnej z powodu braku działającego rządu.

Jak podkreśla dr Walker, koszty utrzymania dzieci dosłownie "duszą" obywateli i nie pozwalają im normalnie funkcjonować. Dlatego też liczy na to, że przywrócenie władzy w Stormoncie pozwoli na zajęcie się tą bulwersującą sytuacją i podjęcie konkretnych działań w celu odciążenia rodzin.

Pomoc państwa kluczowa dla przyszłych pokoleń

Eksperci wskazują, że jeśli nic się nie zmieni, to możemy spodziewać się dramatycznego spadku dzietności w Irlandii Północnej. Koszty wychowania dzieci będą zbyt wysokie, by rodziny mogły sobie na nie pozwolić.

Dlatego kluczowe jest, aby przywrócona władza w Stormoncie potraktowała rodziny z dziećmi jako najwyższy priorytet. Chodzi nie tylko o dobro obecnego pokolenia rodziców, ale także o przyszłe pokolenia, które już niedługo same będą zakładać rodziny.

Rząd musi zadbać o to, aby koszty opieki nad dziećmi - i szerzej, koszty ich wychowania - były na tyle niskie, by rodziny mogły normalnie funkcjonować. W przeciwnym razie grozi nam katastrofa demograficzna, która może zrujnować przyszłość Irlandii Północnej.

Szkoły upadają z powodu niedofinansowania

Kolejnym niepokojącym symptomem upadku państwa w Irlandii Północnej jest coraz gorsza kondycja systemu edukacji. Jak alarmuje Liam McGuckin, dyrektor szkoły podstawowej w Carrickfergus, który właśnie przechodzi na emeryturę - "system się po prostu sypie".

McGuckin, który uczył przez ponad 35 lat, ze smutkiem obserwował jak na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nauczyciele, asystenci i dyrektorzy szkół stawali się coraz bardziej zdemoralizowani i sfrustrowani.

Nie mamy wystarczającego wsparcia, a nasze dzieci nie dostają edukacji na jaką zasługują - podkreśla.

Jak tłumaczy, szkoły w Irlandii Północnej otrzymują znacznie mniej środków niż placówki edukacyjne w innych częściach Zjednoczonego Królestwa. Prowadzi to do tego, że poziom nauczania jest tam znacznie wyższy.

McGuckin wzywa polityków, aby jak najszybciej przywrócili działanie struktur państwowych i zaczęli inwestować w edukację. W przeciwnym razie za 10 lat system edukacji w Irlandii Północnej może popaść w kompletną ruinę.

Konieczne natychmiastowe reformy

Eksperci edukacyjni podzielają diagnozę McGuckina i apelują do polityków o jak najszybsze wprowadzenie reform mających na celu zwiększenie nakładów na szkolnictwo.

Ich zdaniem, nawet krótkotrwała przerwa w finansowaniu szkół może mieć katastrofalne skutki dla całych pokoleń uczniów. Dlatego należy zapobiec dalszemu upadkowi systemu edukacji za wszelką cenę.

Oprócz zwiększenia nakładów, konieczne są także reformy programowe, które lepiej dostosują system kształcenia do wymagań współczesnego świata. Tylko kompleksowe działania dadzą szansę na uratowanie przyszłości edukacji w Irlandii Północnej.

Czytaj więcej: Szkola Skipton Ermysted's gotowa przerwać 500-letnią zasadę tylko dla chłopców

Oczekiwanie na leczenie sięga nawet 3 lat

Kolejnymi ofiarami paraliżu struktur państwowych w Irlandii Północnej są pacjenci oczekujący w nieskończonych kolejkach do specjalistów. Jak donosi BBC, czasy oczekiwania na leczenie należą tam do najdłuższych w całym Zjednoczonym Królestwie.

Whitehead 3 lata
Belfast 2 lata
Newry 18 miesięcy

Jak wynika z dobitnych słów Hazel Smith z Whitehead, cierpiącej na chroniczny ból, pacjenci czują się jak "odłożeni na półkę", bez szans na szybką diagnozę i leczenie.

Hazel usłyszała, że będzie musiała czekać nawet 3 lata zanim trafi do specjalistycznej kliniki bólu. Tymczasem na co dzień zmaga się z okropnymi atakami bólu na poziomie 8-11 w 10-stopniowej skali.

Jak sama podkreśla, ona i wielu innych pacjentów czują się pozostawieni sami sobie. Tymczasem w innych krajach kolejki do lekarzy są znacznie krótsze, a pacjenci otrzymują szybką diagnozę i skuteczne leczenie swoich dolegliwości.

Zapaść opieki zdrowotnej na skraju katastrofy

Eksperci alarmują, że jeśli nic się nie zmieni, to za kilka lat system opieki zdrowotnej w Irlandii Północnej może całkowicie przestać funkcjonować.

Już teraz brakuje lekarzy, pielęgniarek i środków na leczenie. Jeśli nie zostaną podjęte zdecydowane kroki, aby odbudować i wzmocnić publiczną służbę zdrowia, czeka nas prawdziwa katastrofa zdrowotna.

Dlatego przywrócenie władzy w Stormoncie i zwiększenie nakładów na służbę zdrowia musi być absolutnym priorytetem. Inaczej pacjenci skazani zostaną na cierpienie bez nadziei na pomoc.

Rosnące koszty utrzymania pogrążają obywateli

Bigorex.pl: tematy, które będą omawiane podczas rozmów Stormont na północy Irlandii

Oprócz problemów z dostępem do opieki zdrowotnej i edukacji, mieszkańcy Irlandii Północnej borykają się także z rosnącymi kosztami utrzymania wynikającymi z kryzysu gospodarczego i inflacji.

Jak alarmuje Sharon Cadwell z Banku Dziecięcego w Antrim, w ostatnich miesiącach zapotrzebowanie na pomoc dla ubogich rodziców, w tym pieluchy, ubrania i wózki dla noworodków, podwoiło się.

Co gorsza, z takiej pomocy korzystać zaczęły także osoby pracujące, które do tej pory radziły sobie same. Jednak przez wysoką inflację ich pensje przestały wystarczać na godne życie.

Tak wielu ludzi zmaga się, by wiązać koniec z końcem - alarmuje Cadwell.

W tej sytuacji przywrócenie funkcjonowania struktur państwowych jest niezbędne, aby rząd mógł zacząć wspierać najbardziej potrzebujących obywateli. Inaczej ubóstwo i głód staną się udziałem coraz większej liczby rodzin.

Wzrost zapotrzebowania na pomoc dla niemowląt

Jak zauważa Sharon Cadwell, rosnące koszty utrzymania uderzają zwłaszcza w najmłodsze pokolenie i ich rodziców. Z tego powodu coraz więcej osób zgłasza się po pomoc do Banków Dziecięcych, które zapewniają ubogim rodzinom podstawowe produkty dla noworodków i niemowląt.

Jednak zapotrzebowanie zaczyna przerastać możliwości organizacji charytatywnych. Dlatego konieczne jest wsparcie ze strony państwa, aby żadne dziecko nie musiało dorastać w niedostatku.

Cadwell apeluje do polityków, by wreszcie zaczęli działać i przywrócili funkcjonowanie struktur rządowych, które mogłyby wesprzeć biedne rodziny z dziećmi. Inaczej skazujemy kolejne pokolenia na ubóstwo i brak godnych warunków do rozwoju.

  • Zwiększenie zasiłków i ulg dla rodzin z dziećmi
  • Rozszerzenie programów pomocy żywnościowej

To tylko niektóre z konkretnych kroków, jakie rząd Irlandii Północnej mógłby podjąć, gdy tylko zostanie przywrócony. Dzięki temu ubóstwo przestałoby być nieuchronnym losem tak wielu obywateli, zwłaszcza tych najmłodszych.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się najważniejszym problemom trapiącym społeczeństwo Irlandii Północnej w związku z brakiem funkcjonującego rządu od prawie 2 lat. Na podstawie rzetelnych źródeł i wywiadów z obywatelami naszkicowałem obraz państwa pogrążonego w stagnacji, gdzie zwykli ludzie są pozostawieni sami sobie w obliczu rosnących trudności.

Pokazałem, jak absurdalnie wysokie koszty opieki nad dziećmi uniemożliwiają rodzinom normalne funkcjonowanie. Przytoczyłem alarmujące relacje na temat upadku systemu edukacji i narastającego kryzysu w publicznej służbie zdrowia. Zwróciłem uwagę na rosnące koszty utrzymania, które pogrążają w ubóstwie kolejne grupy obywateli.

Starałem się unaocznić czytelnikom, jak pilnie potrzebne jest odblokowanie impasu politycznego i przywrócenie działania struktur państwowych. Tylko wtedy możliwe będzie rozwiązanie najbardziej palących problemów trapiących Irlandczyków i uchronienie kraju przed katastrofą humanitarną.

Mam nadzieję, że mój reportaż zmobilizuje polityków do działania i przyspieszy znalezienie kompromisu w sprawie przywrócenia autonomii. Najwyższy czas, aby wreszcie zaczęli oni realizować swój mandat i służyć obywatelom.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Maple Wyrażenia algebraiczne - Podstawy i zastosowania
  2. Sekrety tradingu krótkoterminowego: Jak osiągnąć sukces na rynkach?
  3. Ceny hurtowe Lotos: Aktualne informacje i analiza rynku paliwowego.
  4. Luton: Polka ciężko poparzona kawą powraca do zdrowia
  5. Powyski tata w zawieszeniu czeka na przeszczep serca
Autor Antoni Sadowski
Antoni Sadowski

Cześć, jestem Antoni i pasja do edukacji towarzyszy mi od zawsze. Na tym blogu o edukacji i nauce będę dzielić się wiedzą i inspiracjami, które pomogą Ci rozwijać się i odkrywać fascynujący świat nauki. Przeszukuję najnowsze trendy edukacyjne i dostarczam Ci sprawdzone informacje oraz praktyczne wskazówki. Razem będziemy eksplorować różnorodne dziedziny nauki i razem odkrywać, jak rozwijać swoje umiejętności i pasje.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły