News

Członek oświaty sprzeciwia się planom finansowania edukacji Guernsey dla osób powyżej 16 roku życia

Autor Sylwia Szczepańska
Sylwia Szczepańska25.01.20247 min.
Członek oświaty sprzeciwia się planom finansowania edukacji Guernsey dla osób powyżej 16 roku życia

Członek komitetu edukacji Guernsey, Andy Cameron, sprzeciwił się planom sfinansowania nowego kampusu dla uczniów powyżej 16. roku życia. Cameron nie może poprzeć propozycji, ponieważ zakładają one utrzymanie szóstoklasistów w Liceum La Mare De Carteret. Komitet Polityki i Zasobów (P&R) zaproponował przeznaczenie 88 mln funtów na projekt kampusu dla starszych uczniów w fazach. Prace miałyby się rozpocząć od budynku Guernsey Institute na terenie dawnej Szkoły Podstawowej St Peter Port. Jeśli zostanie to zatwierdzone, uczniowie powyżej 16. roku życia mogliby uczyć się w La Mare De Carteret przez co najmniej cztery następne lata.

Sprzeciw wobec planów finansowania edukacji powyżej 16 roku życia

Członek komitetu edukacji Guernsey Andy Cameron sprzeciwił się planom sfinansowania nowego kampusu dla uczniów powyżej 16 roku życia. Cameron nie może poprzeć propozycji, ponieważ zakładają one utrzymanie szóstoklasistów w Liceum La Mare De Carteret. Komitet Polityki i Zasobów (P&R) zaproponował przeznaczenie 88 mln funtów na projekt kampusu dla starszych uczniów w fazach. Prace miałyby się rozpocząć od budynku Guernsey Institute na terenie dawnej Szkoły Podstawowej St Peter Port.

Jeśli plany zostaną zatwierdzone, uczniowie powyżej 16 roku życia mogliby się uczyć w La Mare De Carteret przez co najmniej cztery następne lata. Finansowanie mogłoby pochodzić z 55 mln funtów pożyczki oraz 33 mln funtów z rezerw stanowych. Stowarzyszenie Pracodawców Budownictwa Guernsey przyjęło z zadowoleniem ruch ze strony P&R.

Obawy deputowanego

Andy Cameron, członek Komitetu Edukacji, Sportu i Kultury, regularnie krytykował plany swojego komitetu dotyczące przyszłości edukacji ponadpodstawowej i policealnej. Stwierdził on: "Naprawdę nie sądzę, żebyśmy mogli przenieść szóstą klasę do La Mare De Carteret. Budynek będzie można wykorzystywać tylko przez dwa lata, a później zaczną pojawiać się znaczne koszty utrzymania go w dobrym stanie".

Krytyka propozycji lokalizacji kampusu powyżej 16 lat

Zastępca Peter Roffey był krytykiem planów resortu edukacji, jednak stwierdził, że niechętnie poprze to rozwiązanie finansowe zaproponowane przez P&R. Dodał, że są one podobne do kompromisu, który sam sugerował rok wcześniej.

Jednak Roffey podkreślił, że cały projekt pozostaje nie do udźwignięcia, ponieważ władze odrzuciły odpowiedzialne reformy systemu podatkowego. Deputowani odrzucili wcześniej plany podniesienia wpływów poprzez GST i szerszą reformę podatkową.

Roffey stwierdził: "Jeśli doliczyć do tego koszty Szpitala im. Królowej Elżbiety, wydajemy 200 milionów funtów na obiekty, które nie będą generować żadnych dochodów. Tym samym mówimy przyszłemu zgromadzeniu, że będzie musiało znacząco podnieść podatki".

Niepokój rodziców

Przed Szkołą Podstawową St Martin rodzice powiedzieli BBC, że chcieliby mieć pewność co do przyszłości edukacji policealnej. Nick Paluch stwierdził, że obecna niepewność przekonała go do zapisania dzieci do prywatnych szkół. Powiedział: "To frustrujące nie mieć żadnej pewności, bo podstawowa edukacja jest świetna".

Czytaj więcej: Pomoc dla rodzin w Bedford - świąteczne paczki żywnościowe

Zaniepokojenie kosztami utrzymania budynku liceum

Andy Cameron wyraził swoje obawy dotyczące wysokich kosztów utrzymania budynku Liceum La Mare De Carteret. Stwierdził on, że szkołę będzie można wykorzystywać tylko przez 2 lata. Potem zaczną się pojawiać znaczne koszty utrzymania obiektu w dobrym stanie technicznym.

Naprawdę nie sądzę, żebyśmy mogli przenieść szóstą klasę do La Mare De Carteret. Budynek będzie można wykorzystywać tylko przez dwa lata, a później zaczną pojawiać się znaczne koszty utrzymania go w dobrym stanie.

Dlatego Cameron sprzeciwił się planom Komitetu Polityki i Zasobów, zakładającym nakłady 88 mln funtów na nowy kampus edukacyjny dla starszych uczniów. Jego zdaniem, utrzymywanie uczniów powyżej 16 roku życia w obiekcie Liceum La Mare De Carteret to zły pomysł i marnotrawstwo pieniędzy podatników.

Kompromis ws. finansowania

Z kolei Peter Roffey, choć także krytykował wcześniej plany resortu edukacji, to stwierdził, że poprze kompromisowe rozwiązanie finansowe przedstawione przez Komitet Polityki i Zasobów. Jego zdaniem jest ono podobne do pomysłu, który sam forsował w zeszłym roku.

Poparcie tymczasowego rozwiązania problemu edukacji

Członek oświaty sprzeciwia się planom finansowania edukacji Guernsey dla osób powyżej 16 roku życia

Mimo kontrowersji, plany Komitetu Polityki i Zasobów zyskały poparcie części deputowanych jako tymczasowe - choć niedoskonałe - rozwiązanie problemu edukacji policealnej. Zastępca Peter Roffey stwierdził, że poprze kompromisowe propozycje finansowania, gdyż są one zbliżone do jego wcześniejszych sugestii.

Źródło finansowania Kwota (mln funtów)
Pożyczka 55
Rezerwy stanowe 33
Razem 88

Jednak Roffey zastrzegł, że cały projekt pozostaje nie do udźwignięcia bez reformy systemu podatkowego. Deputowani wcześniej odrzucili propozycje podniesienia wpływów poprzez GST i szerszą reformę podatków.

Apel o pewność w sprawie przyszłości edukacji

Przed Szkołą Podstawową St Martin rodzice apelowali do władz o zapewnienie pewności co do przyszłości edukacji policealnej na wyspie. Obecna niepewność budzi ich niepokój i frustruje. Jak stwierdził Nick Paluch, przekonała go ona nawet do zapisania dzieci do prywatnych szkół średnich.

  • Rodzice chcą mieć pewność co do dalszych losów edukacji policealnej
  • Obecna sytuacja budzi niepokój i zniechęca do publicznych placówek

Paluch stwierdził: "To frustrujące nie mieć żadnej pewności, bo podstawowa edukacja jest świetna".

Wzrost podatków nieunikniony wobec wydatków na edukację

Peter Roffey ostrzegł, że wydatki rzędu 200 mln funtów na edukację i służbę zdrowia oznaczają konieczność podniesienia podatków w niedalekiej przyszłości. Jak stwierdził, wydawane środki nie będą generować dochodów, więc ciężar spłaty długu spadnie na przyszłe władze.

Dlatego też Roffey uznał podwyżkę obciążeń fiskalnych za nieuniknioną: "Mówimy przyszłemu zgromadzeniu, że będzie musiało znacząco podnieść podatki". Jego zdaniem, jedyną alternatywą byłaby odpowiedzialna reforma systemu podatkowego, na którą jednak nie zgodzili się deputowani.

Podsumowanie

W artykule omówiono kontrowersje wokół planów finansowania edukacji policealnej w Guernsey. Członek tamtejszego komitetu edukacji Andy Cameron sprzeciwił się propozycjom, ponieważ zakładały one utrzymanie starszych uczniów w starym budynku Liceum La Mare De Carteret. Według niego, wiązałoby się to z dużymi kosztami utrzymania obiektu.

Komitet Polityki i Zasobów zaproponował wydanie 88 mln funtów na nowy kampus edukacyjny dla uczniów powyżej 16. roku życia. Czarę goryczy przelała jednak odmowa przeprowadzenia reformy podatkowej, która pozwoliłaby sfinansować te koszty. Dlatego część deputowanych poparła kompromisowe rozwiązanie problemu.

Artykuł porusza również kwestię niepewności co do dalszych losów edukacji policealnej, która niepokoi rodziców uczniów. Obawiają się oni pogorszenia jakości nauczania, co skłania część z nich do posyłania dzieci do prywatnych placówek. Sytuacja ta wymaga pilnych działań ze strony władz.

Podsumowując, problemy finansowe edukacji policealnej w Guernsey pokazują, jak ważne jest odpowiedzialne dysponowanie środkami publicznymi. Bez kompromisu ws. reformy podatków, konieczne będzie cięcie wydatków lub podniesienie obciążeń fiskalnych dla obywateli.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Maple Wyrażenia algebraiczne - Podstawy i zastosowania
  2. Sekrety tradingu krótkoterminowego: Jak osiągnąć sukces na rynkach?
  3. Ceny hurtowe Lotos: Aktualne informacje i analiza rynku paliwowego.
  4. Luton: Polka ciężko poparzona kawą powraca do zdrowia
  5. Pomoc dla rodzin w Bedford - świąteczne paczki żywnościowe
Autor Sylwia Szczepańska
Sylwia Szczepańska

Witajcie! Jestem Sylwia i wierzę, że nauka może być fascynująca i dostępna dla każdego. Tutaj znajdziesz inspirujące materiały, które pomogą Ci poszerzyć horyzonty i rozwijać swoje umiejętności. Wprowadzam Cię w świat naukowych odkryć, podpowiadam, jak skutecznie uczyć się i dzielę się ciekawymi faktami. Razem będziemy eksplorować możliwości nauki i odkrywać, jak zdobywać wiedzę w sposób przyjemny i efektywny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły