Czy nadchodzi fala protestów nauczycieli?

Lila Krajewska20.04.20244 min.
Czy nadchodzi fala protestów nauczycieli?

Drodzy czytelnicy, nauczyciele w całym kraju intensywnie dyskutują nad możliwością kolejnych strajków w związku z żądaniami podwyżek płac. Największa organizacja zrzeszająca nauczycieli, National Education Union (NEU), rozważa przeprowadzenie formalnego głosowania strajkowego, jeśli tegoroczna oferta płacowa nie spełni ich oczekiwań. Sytuacja ta może doprowadzić do nowej fali protestów od września.

Oczekiwania nauczycieli na podwyżki

W obliczu rosnącej inflacji i stale zwiększających się kosztów utrzymania, nauczyciele w całym kraju domagają się znaczących podwyżek płac. Ich żądania są wspólne dla wszystkich związków zawodowych zrzeszających kadrę pedagogiczną, a wśród głównych postulatów można wyróżnić "w pełni sfinansowane, inflacyjne podwyżki" na rok szkolny 2024-2025.

Ponadto, organizacje nauczycielskie wezwały również do "znaczących ulepszeń" w kwestii obciążenia pracą. Twierdzą, że takie kroki są niezbędne dla rozwiązania problemu z pozyskiwaniem i utrzymywaniem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Ich żądania odzwierciedlają narastającą frustrację wśród nauczycieli, którzy od lat borykają się z niskimi płacami i dużym obciążeniem obowiązkami.

Każdego roku niezależny organ doradczy, School Teachers' Review Body (STRB), zbiera wnioski od obu stron sporu i przedstawia rekomendacje dotyczące wynagrodzeń nauczycielskich rządowi, który ostatecznie decyduje o wysokości podwyżek. Związki zawodowe domagają się od STRB pilnego zalecenia "znacznych dodatkowych inwestycji" w szkolnictwo, co może doprowadzić do eskalacji napięcia, jeśli ich oczekiwania nie zostaną spełnione.

Dotychczasowe strajki i negocjacje płacowe

Ubiegły rok obfitował w liczne strajki nauczycieli w całej Wielkiej Brytanii, w tym osiem dni protestów zorganizowanych przez członków NEU w Anglii. Choć w lipcu 2023 roku cztery główne związki zawodowe uczestniczące w sporze z rządem angielskim zaakceptowały ofertę 6,5% podwyżki na rok szkolny 2023-2024, to nadal prowadzą kampanię na rzecz dalszych podwyżek.

Sytuacja w poszczególnych krajach składowych Zjednoczonego Królestwa jest zróżnicowana. W Walii długotrwały spór zakończył się w listopadzie, gdy członkowie NAHT zaakceptowali nową umowę dotyczącą obciążenia pracą oraz lepszą ofertę płacową i dodatkowe fundusze. Z kolei w Szkocji w zeszłym roku związki zaakceptowały podwyżkę o 7% na rok 2022-2023 oraz kolejne 5% od kwietnia 2023 i 2% od stycznia 2024 roku.

• W Irlandii Północnej w marcu wszystkie pięć uznanych związków nauczycielskich przyjęło oferty płacowe na lata 2021-2022, 2022-2023 i 2023-2024, co ma zakończyć trwającą od 2022 roku kampanię akcji protestacyjnych.
  • W Anglii żadne nowe strajki nie są obecnie planowane, choć groźba przyszłych działań nie została wykluczona. Członkowie NEU debatowali na temat przeprowadzenia formalnego głosowania strajkowego w sprawie wynagrodzeń na lata 2024-2025 podczas swojej dorocznej konferencji w Bournemouth.

Ministerstwo Edukacji określiło możliwość kolejnego głosowania strajkowego mianem "niezwykle rozczarowującej". Jednak dla wielu nauczycieli dalsza mobilizacja może być konieczna, aby wywalczyć satysfakcjonujące podwyżki i poprawić warunki pracy.

Czytaj więcej: Pracownicy SQA rozpoczynają strajk z powodu sporu płacowego

Prawne aspekty przyszłych protestów nauczycieli

Zdjęcie Czy nadchodzi fala protestów nauczycieli?

W przypadku strajków nauczycieli w Anglii, rząd zaleca, aby szkoły pozostawały otwarte w miarę możliwości. Nauczyciele nie muszą z wyprzedzeniem deklarować swojego udziału w proteście, a nie ma również ustanowionych zasad dotyczących powiadamiania rodziców o zamknięciu placówek. To dyrektorzy szkół podejmują decyzję o ewentualnym zawieszeniu zajęć, a rodzice mogą dowiedzieć się o tym dopiero rano w dniu strajku, po ustaleniu liczby personelu.

Zgodnie z nowymi propozycjami dotyczącymi minimalnego poziomu usług, które mają wejść w życie we wrześniu, związki zawodowe będą musiały zapewnić otwarcie szkół w Anglii w dniach strajkowych. Związki krytykowały jednak te nowe przepisy jako "antydemokratyczne".

• Rodzice w Anglii mogą wnioskować o urlop w celu opieki nad "rodziną i osobami na utrzymaniu", w tym w nagłych przypadkach opieki nad dziećmi. Pracodawca nie może odmówić "rozsądnego wniosku", ale urlop może być bezpłatny.
  • Alternatywnie rodzice mogą skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego urlopu rodzicielskiego.

Szkoły są proszone o priorytetowe traktowanie uczniów z grup wrażliwych oraz dzieci pracowników kluczowych sektorów podczas strajków. Powinny również dążyć do zapobiegania lub ograniczania zakłóceń w egzaminach i innych oficjalnych ocenianiach. NEU opublikowała wytyczne dotyczące zabezpieczenia niezbędnej liczby nauczycieli w dniach strajkowych, aby uczniowie przygotowujący się do egzaminów mogli uczęszczać na zajęcia.

3. Pomoc dla rodzin w Bedford - świąteczne paczki żywnościowe
  4. Tajemnicze odkrycie w Biłgoraju zszokowało archeologów
  5. Blat z konglomeratu do łazienki - sprawdź jak wybrać blat idealny na wyposażenie Twojej łazienki