Antoni Sadowski24.04.20243 min.

Rodzice w Anglii - słuchajcie uważnie! Rząd wprowadza nowe zasady dotyczące darmowej opieki nad dziećmi, które mogą znacząco poprawić Waszą sytuację finansową. Od kwietnia tego roku dwulatki będą miały zapewnione 15 godzin bezpłatnej opieki tygodniowo, a już od września przyszłego roku dołączą do nich 9-miesięczne maluchy. To niesamowita okazja, by ułatwić powrót rodziców na rynek pracy.

Rodzice pracujący otrzymują więcej darmowych godzin

Świetna wiadomość dla rodziców, którzy mimo obowiązków zawodowych chcą spędzać więcej czasu ze swoimi pociechami! Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonymi przez rząd, pracujący rodzice będą mogli skorzystać z większej liczby darmowych godzin opieki nad dziećmi.

Już od kwietnia 2024 roku dwulatki będą miały zapewnione 15 godzin darmowej opieki tygodniowo. Ale to nie koniec! Od września przyszłego roku dołączą do nich również 9-miesięczne maluchy. A od września 2025 roku wszyscy rodzice pracujący będą mogli liczyć na aż 30 godzin darmowej opieki tygodniowo dla swoich pociech w wieku do 5 lat.

Aby skorzystać z tej wspaniałej okazji, większość rodziców musi zarabiać między 8670 a 100 000 funtów rocznie. To niewątpliwie ułatwi godzenie życia zawodowego z rodzinnym i zmniejszy obciążenie finansowe związane z opieką nad dziećmi.

Dodatkowe opłaty mogą zmniejszyć korzyści z darmowej opieki nad dziećmi

Choć nowe przepisy zdecydowanie idą w dobrym kierunku, rodzice muszą mieć na uwadze pewne niuanse, które mogą nieco zredukować ich potencjalne oszczędności. Otóż wiele placówek opiekuńczych nalicza dodatkowe opłaty za wyżywienie, pieluchy czy kremy przeciwsłoneczne.

• Departament Edukacji zaznacza, że wszystkie tego typu opłaty są dobrowolne i rodzice mogą sami zapewniać swojemu dziecku jedzenie oraz niezbędne akcesoria.
  • Jednak, jak pokazują badania organizacji charytatywnej Pregnant Then Screwed, aż 23% rodziców przyznaje, że nie stać ich na skorzystanie z darmowej opieki właśnie ze względu na dodatkowe opłaty.

Warto więc wcześniej sprawdzić, jakie dokładnie koszty wiążą się z wybraną placówką, by maksymalnie wykorzystać przysługujące nam zniżki i ulgi.

Czytaj więcej: Matka z Bexley wypalona w walce o specjalne potrzeby edukacyjne syna

Brak wystarczającej liczby miejsc i pracowników

Zdjęcie Ile godzin darmowej opieki nad dzieckiem Ci przysługuje? Poznaj niesamowite zasady

Kolejnym wyzwaniem związanym z wprowadzeniem nowych regulacji jest niewystarczająca liczba miejsc oraz kadry opiekuńczej. Zgodnie z szacunkami Departamentu Edukacji, do września 2025 roku potrzebnych będzie aż 85 000 dodatkowych miejsc oraz 40 000 nowych pracowników.

Raport Krajowego Urzędu Audytowego wskazuje, że rezygnacja z programu pilotażowego, którego celem była ocena wykonalności nowego systemu, stworzyła znaczną niepewność co do tego, czy żłobki i opiekunki będą w stanie obsłużyć tak duży napływ dzieci.

• Organizacja charytatywna Coram alarmuje, że dostępność miejsc opieki dla najmłodszych dzieci gwałtownie spada w całej Anglii, Szkocji i Walii.
  • W 2024 roku jedynie 29% gmin będzie dysponowało wystarczającą liczbą miejsc dla dzieci poniżej 2 roku życia.

Rząd stara się zachęcić nowych opiekunów poprzez oferowanie premii w wysokości 600 lub nawet 1200 funtów. Jednak na razie pozostaje wiele znaków zapytania co do sprawnego wdrożenia zmian.

Wszyscy pracujący rodzice o dochodach między 8670 a 100 000 funtów rocznie będą uprawnieni do skorzystania z bezpłatnej opieki. Przysługuje ona również osobom pobierającym określone zasiłki, niezależnie od sytuacji zawodowej.

Rodzice powinni złożyć wniosek przed rozpoczęciem semestru, w którym ich dziecko będzie uprawnione do skorzystania z bezpłatnej opieki. Po zaakceptowaniu wniosku otrzymają kod, który następnie przekażą placówce opiekuńczej.

Bezpłatne godziny przeznaczone są na 38 tygodni w roku, co odpowiada okresom nauki szkolnej. Niektóre placówki mogą jednak rozłożyć je na cały rok, oferując mniejszą liczbę godzin tygodniowo.

Mimo że opieka jest darmowa, niektóre placówki mogą pobierać opłaty za wyżywienie, pieluchy, kremy przeciwsłoneczne lub wycieczki. Rodzice mogą jednak sami zapewnić dziecku niezbędne akcesoria, by w pełni skorzystać z bezpłatnej oferty.

Raporty wskazują na poważne niedobory w liczbie miejsc i kadry opiekuńczej. Do 2025 roku może zabraknąć nawet 85 000 miejsc i 40 000 pracowników. Rząd stara się zachęcać nowych opiekunów oferując premie finansowe.

3. Pomoc dla rodzin w Bedford - świąteczne paczki żywnościowe
  4. Tajemnicze odkrycie w Biłgoraju zszokowało archeologów
  5. Blat z konglomeratu do łazienki - sprawdź jak wybrać blat idealny na wyposażenie Twojej łazienki