Antoni Sadowski26.05.20244 min.

Czy wyobrażasz sobie sytuację, w której Twoje dziecko nie może otrzymać odpowiedniej edukacji przez lata? To właśnie przeżywają rodzice z Llanelli w Walii. Carmarthenshire Council wycofał się z planów budowy nowej szkoły dla dzieci specjalnej troski, mimo wcześniejszych obietnic. Zrozpaczeni opiekunowie postanowili więc zaprotestować przeciwko tej decyzji. Sceny, które rozegrały się na ulicach Llanelli, były naprawdę oburzające.

Rodzice kwestionują decyzję i domagają się nowej placówki

Wyobraź sobie, że Twoje dziecko ma szczególne potrzeby edukacyjne i przez lata uczęszczało do szkoły, która nie spełnia już standardów. Właśnie taka sytuacja spotkała rodziców uczniów Ysgol Heol Goffa w Llanelli w Walii. Władze Carmarthenshire Council wycofały się z planów budowy nowej, lepszej placówki dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, które były zapowiadane od 2017 roku.

Zrozpaczeni rodzice postanowili więc zaprotestować przeciwko tej decyzji. Aimee Evans, której syn Cameron jest uczniem Ysgol Heol Goffa, przyznała, że była "zdruzgotana", gdy dowiedziała się o wycofaniu funduszy na nową szkołę. Rodzice argumentują, że nowy obiekt jest "niezbędny" dla zapewnienia właściwej edukacji, zdrowia i dobrostanu dzieci o specjalnych potrzebach.

Gareth Davies, którego wnuczka Millie znajduje się na liście oczekujących do Ysgol Heol Goffa, dodał, że dzieci te powinny mieć szansę na naukę w odpowiednich warunkach. Owen Jenkins, przewodniczący rady rodziców tej szkoły, podkreślił, że są "z powrotem na początku drogi", po 7 latach starań o nową placówkę.

Dotychczasowy budynek jest niefunkcjonalny i stanowi ryzyko

Według świadectw rodziców, obecny budynek Ysgol Heol Goffa jest w opłakanym stanie i zagraża bezpieczeństwu uczniów. Aimee Evans stwierdziła, że obiekt "nie nadaje się do użytku", a same renowacje "nie wystarczą, by rozwiązać wszystkie problemy". Drzwi w szkole mają być tak wąskie, że ledwo zmieści się przez nie wózek inwalidzki.

Biorąc pod uwagę specjalne potrzeby uczniów Ysgol Heol Goffa, takie warunki są nie do zaakceptowania. Szkoła specjalna powinna zapewnić odpowiednie, bezpieczne i dostosowane zaplecze, które umożliwi dzieciom komfortową naukę. Tymczasem rodzice obwiniają władze o brak działań w tej sprawie.

• Budynek "nie nadaje się do użytku"
  • Drzwi za wąskie dla wózków inwalidzkich
  • Renowacje nie rozwiążą wszystkich problemów

Biorąc pod uwagę specjalne potrzeby uczniów i liczne zastrzeżenia rodziców, sytuacja wokół Ysgol Heol Goffa wydaje się alarmująca. Placówka ta wymaga pilnej interwencji i inwestycji, by zagwarantować odpowiednie warunki nauki.

Czytaj więcej: Zwiększona klikalność: Nowości z aktualności dot. CTR

Radni obiecywali inwestycję, teraz się wycofują

Zdjęcie Rodzice wściekli na wycofanie funduszy dla szkoły ALN. Oburzające sceny na protestach

Rodzice i nauczyciele są tym bardziej rozczarowani, że w 2017 roku rada miasta Carmarthenshire przegłosowała budowę nowej szkoły dla Ysgol Heol Goffa. Jednak Glynog Davies, radny odpowiedzialny za edukację, ogłosił niedawno, że władze nie są już w stanie sfinansować tej inwestycji z powodu problemów budżetowych. To oburzające dla rodziców, którzy przez 7 lat żywili nadzieję na poprawę warunków nauki dla swoich dzieci.

Głos w sprawie zabrała także Nia Griffith, członkini parlamentu z Llanelli, która wsparła protesty rodziców. Zaznaczyła, że podczas gdy inne hrabstwa w Walii budują nowe szkoły specjalne, Carmarthenshire Council powinno "przemyśleć" swoje stanowisko i kontynuować plany nowej placówki.

W liście do rodziców, radny Davies zapewnił wprawdzie, że władze są "w pełni zaangażowane" w zapewnianie "najlepszych możliwych warunków" dla uczniów ze specjalnymi potrzebami. Zapowiedział także przegląd obecnej oferty edukacyjnej i środki zaradcze w szkole Ysgol Heol Goffa. Jednak dla rodziców i aktywistów, propozycje te mogą być niewystarczające w obliczu skali problemów.

Sytuacja wokół Ysgol Heol Goffa to bolesna lekcja dla władz lokalnych, jak ważne jest dotrzymywanie obietnic i dbanie o właściwe finansowanie edukacji dla dzieci o szczególnych potrzebach. Rodzice mają prawo oczekiwać od urzędników konkretnych i zdecydowanych działań, które zapewnią ich pociechom godne warunki do nauki.

3. Ceny hurtowe Lotos: Aktualne informacje i analiza rynku paliwowego.