News

Rodzina przeprowadza się 180 mil dla miejsca w specjalnym przedszkolugetList pracowników dedykowanym specjalnym dziechom

Autor Sylwia Szczepańska
Sylwia Szczepańska17.02.20245 min.
Rodzina przeprowadza się 180 mil dla miejsca w specjalnym przedszkolugetList pracowników dedykowanym specjalnym dziechom

Rodzina musiała przeprowadzić się 180 mil, aby zapewnić swojemu 4-letniemu synowi z zaburzeniami rozwoju miejsce w specjalistycznym przedszkolu. Chłopiec ze względu na problemy z mową i opóźnienia rozwojowe nie mógł uczęszczać do zwykłego przedszkola w rodzinnej miejscowości. Rodzice bezskutecznie poszukiwali dla niego miejsca w kilku placówkach, jednak wszędzie słyszeli odmowę. Finalnie zdecydowali się na przeprowadzkę do odległego o 180 mil Newbury, gdzie znaleźli przedszkole prowadzone przez organizację charytatywną i przystosowane do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Rodzina zmuszona do przeprowadzki w poszukiwaniu miejsca w przedszkolu specjalistycznym

Czteroletni Joe ma problemy z mową i globalne opóźnienia rozwojowe. Chłopiec wymaga specjalistycznej opieki w przedszkolu, aby prawidłowo się rozwijać. Jednak jego rodzice mieszkający w Greater Manchester nie byli w stanie znaleźć placówki, która zgodziłaby się przyjąć ich syna. Kiedy informowali o specjalnych potrzebach Joego, wszędzie słyszeli odmowę lub nie oddzwaniano do nich.

Rodzina była zdesperowana. W końcu podczas wizyty u krewnych w odległym o 180 mil Newbury trafili do przedszkola prowadzonego przez organizację charytatywną Dingley’s Promise. Placówka specjalizuje się w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Po jednej wizycie rodzice Joego zdecydowali, że muszą przeprowadzić się do Newbury, by zapewnić synowi miejsce w tym przedszkolu.

Rosnące trudności z zapewnieniem miejsc dzieciom z niepełnosprawnościami

Wkrótce może być jeszcze trudniej o miejsca w placówkach specjalistycznych. Rząd stopniowo rozszerza program dotowanych godzin opieki nad dziećmi, co zwiększa ogólne zapotrzebowanie na żłobki i przedszkola. Jednocześnie rośnie liczba przedszkolaków z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - z 6,3% w 2021 r. do 8% w 2023.

Tymczasem zaledwie 1/5 gmin deklaruje, że ma wystarczającą liczbę miejsc dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. 60% jest pewnych, że zapewnią wystarczającą liczbę miejsc po kwietniowym rozszerzeniu programu dotowanych godzin. Jednak tylko 27% ma taką pewność, jeśli chodzi o wrzesień 2024 r., a zaledwie 12% - o wrzesień 2025 r., gdy 30 godzin opieki tygodniowo będzie przysługiwać wszystkim dzieciom pracujących rodziców od 9 miesiąca życia.

Znalezienie odpowiedniej placówki poza miejscem zamieszkania

Brak miejsca dla Joego w lokalnych przedszkolach zmusił jego rodzinę do poszukiwań placówki specjalistycznej poza dotychczasowym miejscem zamieszkania. Na szczęście rodzice chłopca w końcu trafili do odpowiedniego przedszkola prowadzonego przez organizację charytatywną w oddalonej o 180 mil miejscowości Newbury.

Po trzech miesiącach w nowym przedszkolu Joe poczynił ogromne postępy. Jest o wiele bardziej zaangażowany w poznawanie świata, podczas gdy wcześniej był skupiony bardzo na sobie. To cudowne, że możemy to obserwować – mówi matka chłopca.

Placówka wykorzystuje mieszane finansowanie z dotacji rządowych, grantów i zbiórek publicznych, aby zapewnić wysoką jakość opieki. Pozwala to zatrudnić więcej specjalistów przypadających na liczbę dzieci niż w typowym przedszkolu.

Czytaj więcej: Rozszerzenie bezpłatnych opiekunów Dodford zaniepokojenie, ostrzega przedszkole

Obawy przed niewystarczającą liczbą miejsc ze specjalistycznym wsparciem

Przypadek Joego nie jest odosobniony. Coraz więcej rodzin ma problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca dla dziecka z niepełnosprawnością lub zaburzeniami rozwoju. Tymczasem liczba takich dzieci rośnie.

Liczba 3- i 4-latków uprawnionych do 30 godzin opieki tygodniowo, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego 2021 r. 76 418 (6,3% ogółu)
2023 r. 95 589 (8% ogółu)

Samorządy mają problem z zarządzaniem rosnącym zapotrzebowaniem na wsparcie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Jednocześnie sektor opieki nad najmłodszymi boryka się z niedoborami kadrowymi i niedofinansowaniem. Wielu pracodawców deklaruje, że nie mają wystarczających środków i personelu, by zapewnić specjalistyczną opiekę niepełnosprawnym dzieciom.

Potrzeba usprawnienia systemu finansowania

Rodzina przeprowadza się 180 mil dla miejsca w specjalnym przedszkolugetList pracowników dedykowanym specjalnym dziechom

Aby poprawić sytuację, konieczne jest usprawnienie systemu finansowania placówek specjalistycznych – uważają eksperci. Obecne przepisy są skomplikowane, przez co wiele podmiotów rezygnuje z ubiegania się o dodatkowe środki np. z programu Dostępność Plus.

Rząd stopniowo zwiększa pulę dedykowanych funduszy, jak Disability Access Fund. Jednak aby dostosować system opieki do rosnących potrzeb, niezbędne będą dodatkowe działania. Inaczej coraz więcej rodzin będzie zmuszonych poszukiwać odpowiedniej placówki daleko od miejsca zamieszkania, tak jak to miało miejsce w przypadku Joego.

Podsumowanie

Artykuł opisuje historię 4-letniego chłopca ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którego rodzina musiała przeprowadzić się o 180 mil w poszukiwaniu odpowiedniego przedszkola. W poprzednim miejscu zamieszkania nie udało się znaleźć placówki gotowej zapewnić dziecku specjalistyczną opiekę i terapię. Po wielu próbach rodzice trafili do przedszkola prowadzonego przez organizację charytatywną, gdzie z powodzeniem realizowane są specjalne potrzeby ich syna.

Artykuł porusza też temat rosnących trudności samorządów i placówek opieki z zapewnieniem wystarczającej liczby miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami. Liczba takich dzieci systematycznie rośnie, podczas gdy możliwości placówek są ograniczone. Istnieje obawa, że w niedługim czasie rodziny będą masowo migrować w poszukiwaniu specjalistycznych usług.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Maple Wyrażenia algebraiczne - Podstawy i zastosowania
  2. Sekrety tradingu krótkoterminowego: Jak osiągnąć sukces na rynkach?
  3. Ceny hurtowe Lotos: Aktualne informacje i analiza rynku paliwowego.
  4. Luton: Polka ciężko poparzona kawą powraca do zdrowia
  5. Pomoc dla rodzin w Bedford - świąteczne paczki żywnościowe
Autor Sylwia Szczepańska
Sylwia Szczepańska

Witajcie! Jestem Sylwia i wierzę, że nauka może być fascynująca i dostępna dla każdego. Tutaj znajdziesz inspirujące materiały, które pomogą Ci poszerzyć horyzonty i rozwijać swoje umiejętności. Wprowadzam Cię w świat naukowych odkryć, podpowiadam, jak skutecznie uczyć się i dzielę się ciekawymi faktami. Razem będziemy eksplorować możliwości nauki i odkrywać, jak zdobywać wiedzę w sposób przyjemny i efektywny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły