Rolety wolnowiszące na ścianę - sprawdź najlepsze modele i wzory!

 Rolety wolnowiszące na ścianę - sprawdź najlepsze modele i wzory!
Autor Sylwia Szczepańska
Sylwia Szczepańska28.10.2023 | 6 min.

Rolety wolnowiszące na ścianę cieszą się coraz większą popularnością jako nowoczesny i funkcjonalny element wystroju wnętrz. Pozwalają w łatwy sposób zmienić charakter pomieszczenia, dodać mu stylu i intymności. W niniejszym poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci dobrać idealne rolety wolnowiszące i cieszyć się ich zaletami przez długie lata.

Jakie rodzaje rolet wolnowiszących istnieją?

Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów rolet wolnowiszących, które różnią się od siebie budową i sposobem montażu:

  • Rolety materiałowe - składają się z tkaniny umocowanej do listew. Materiał zwija się i rozwija dzięki systemowi linek i sprężyn. Montuje się je bezpośrednio do ściany.
  • Rolety panelowe - składają się z połączonych ze sobą paneli. Panelowe rolety wolnowiszące montuje się w szynie przymocowanej do ściany.
  • Rolety plisowane - składają się z giętkich, miękkich pasków materiału, które układają się w harmonijkowate fałdy. Montaż odbywa się w specjalnych prowadnicach przy ścianie.
  • Rolety wachlarzowe - posiadają lamele w kształcie wachlarza, połączone ze sobą. Lamele składają się harmonijkowo. Montaż w listwie przy ścianie.

Rolety wolnowiszące - jakie dają korzyści?

Rolety wolnowiszące na ścianę mają szereg zalet, dzięki którym warto je zamontować w domu lub biurze:

  • Pozwalają regulować ilość światła wpadającego do wnętrza.
  • Zapewniają prywatność i intymność pomieszczenia.
  • Chronią meble i podłogi przed promieniami słonecznymi, zapobiegając ich przebarwieniom i wypłowieniu.
  • Izolują akustycznie i termicznie pomieszczenie.
  • Stanowią nowoczesny i stylowy element wystroju wnętrz.
  • Pozwalają stworzyć klimat urokliwej francuskiej kawiarenki.


Czytaj więcej: Fotele skandynawskie uszaki - stylowe, wygodne i funkcjonalne meble do salonu

Jak dobrać rozmiar rolet wolnowiszących na ścianę?

Aby rolety idealnie pasowały na wybrane okno lub drzwi, należy dokładnie zmierzyć ich szerokość i wysokość. Rolety materiałowe i panelowe powinny być nieco szersze od otworu okiennego - standardowo dodaje się 3-5 cm z każdej strony na zakładkę. Jeśli chodzi o wysokość, rolety materiałowe montuje się tuż nad otworem, a panelowe - w samym otworze, więc ich długość powinna idealnie pasować do wysokości okna lub drzwi.

Gdzie kupić najlepsze rolety wolnowiszące do ściany?

Rolety wolnowiszące można kupić w sklepach stacjonarnych z artykułami wyposażenia wnętrz, marketach budowlanych, a także w sklepach internetowych. Przy zakupie online warto zwrócić uwagę na:

  • bogaty wybór modeli, kolorów i wzorów,
  • możliwość zamówienia rolet na wymiar,
  • dostępność fachowej pomocy doradców,
  • bezpieczne metody płatności i szybką dostawę.

Sprawdzone sklepy internetowe gwarantują satysfakcję z zakupu i montażu rolet wolnowiszących.

Jakie wzory i kolory rolet wolnowiszących warto wybrać?

Rolety wolnowiszące można dopasować kolorystycznie do aranżacji całego wnętrza. Do wyboru mamy rolety jednobarwne, w pastelowych kolorach lub motywy kwiatowe, pasy czy kratę. Jeśli chodzi o wzór, klasyczne paski dodają wnętrzu stylu francuskiej prowincji. Rolety w drobne kwiaty sprawdzą się w sypialni. A grafiki w prostokąty, kółka lub trójkąty świetnie wkomponują się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza.

Ile kosztują dobrej jakości rolety wolnowiszące?

Ceny rolet wolnowiszących są zróżnicowane i zależą od kilku czynników:

  • Rodzaju rolety - najtańsze są rolety materiałowe, najdrożej kosztują wachlarzowe.
  • Materiału i jego gramatury - rolety z grubszego materiału są droższe.
  • Systemu montażu - im bardziej skomplikowany system, tym wyższa cena.
  • Wymiarów - im większe rolety, tym ich cena jest wyższa.

Średnio, za rolety materiałowe dobrej jakości o wymiarach ok. 150x200 cm zapłacimy od 150 do 250 zł. Rolety o nietypowych wymiarach i skomplikowanych systemach mogą kosztować nawet 500-600 zł za sztukę.

Jak zamontować rolety wolnowiszące - poradnik krok po kroku

Montaż rolet wolnowiszących nie należy do skomplikowanych czynności, jednak warto też skorzystać z usług fachowca. Oto podstawowe kroki przy montażu:

  1. Przygotuj miejsce montażu - otwór okienny powinien być równy i gładki.
  2. Zamocuj elementy mocujące - listwy, prowadnice, wsporniki, zgodnie z instrukcją.
  3. Zawieś roletę w prowadnicach i wyreguluj.
  4. Sprawdź działanie podnoszenia i opuszczania rolety.
  5. W razie potrzeby doreguluj i wypoziomuj elementy mocujące.

Przy montażu panelowych rolet wolnowiszących, pamiętaj o zachowaniu odstępów dylatacyjnych między panelami.

Rolety wolnowiszące - najczęściej zadawane pytania

Jakie rolety wolnowiszące są najlepsze?

Najlepiej sprawdzają się rolety materiałowe lub panelowe, montowane w wysokiej jakości prowadnicach i ze sprawdzonych materiałów. Ważne, aby były odpowiednio dopasowane do wymiarów okna.

Jak dbać o rolety wolnowiszące?

Wystarczy je regularnie odkurzać i przecierać wilgotną ściereczką. Raz w roku warto przemyć mechanizm rolety smarując linek i prowadnice. Materiałowych rolet nie prać w pralce.

Czy rolety wolnowiszące można montować samemu?

Tak, montaż nie jest skomplikowany, jednak osoba niemająca doświadczenia lepiej niech skorzysta z pomocy fachowca. Pomoże on idealnie wypoziomować i wyregulować rolety.

Podsumowanie

Rolety wolnowiszące to doskonały sposób na urozmaicenie aranżacji wnętrz i stworzenie przytulnej, klimatycznej przestrzeni. Dzięki nim w prosty sposób możemy regulować światło w pomieszczeniu, zapewnić prywatność i ochronę przed promieniami słonecznymi. Na rynku dostępne są różnorodne modele rolet - zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Ważne, aby dobrać odpowiedni rozmiar i wysoką jakość wykonania. Wówczas rolety posłużą nam przez długie lata.

Najczęściej zadawane pytania

Najlepiej zdecydować się na kolor pasujący do ścian, mebli i dodatków w danym pomieszczeniu. Można wybrać identyczny odcień lub kolor dopełniający istniejącą aranżację.

Rolety zaciemniają wnętrze w różnym stopniu, w zależności od koloru i rodzaju tkaniny. Im ciemniejsza i grubsza tkanina, tym mocniej ogranicza dostęp światła.

Zaleca się czyszczenie rolet minimum 2 razy w roku - na wiosnę i jesienią. Wystarczy odkurzyć delikatnie tkaninę i wytrzeć kurze z prowadnic wilgotną ściereczką.

W niektórych modelach rolety da się wymienić materiał. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu identycznych wymiarów tkaniny, aby roleta działała prawidłowo.

Najlepiej oddać ją do serwisu lub wezwać fachowca. Amatorska naprawa grozi dodatkowymi uszkodzeniami rolety i nieopłacalnymi kosztami.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podstawy Programu Maple: Opanuj Podstawy Oprogramowania Maple
  2. Żywica na schody – epoksydowa ozdoba Twojego domu
  3. Kurs IT z gwarancją pracy! Sprawdź ofertę kursów programowania z gwarancją zatrudnienia.
  4. Atrakcyjne wzory i wzorki do dekoracji ścian - Ozdoby ażurowe na ścianę
  5. Meble kuchenne z drewna - Szafki i zabudowy kuchenne z litego drewna
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Sylwia Szczepańska
Sylwia Szczepańska

Witajcie! Jestem Sylwia i wierzę, że nauka może być fascynująca i dostępna dla każdego. Tutaj znajdziesz inspirujące materiały, które pomogą Ci poszerzyć horyzonty i rozwijać swoje umiejętności. Wprowadzam Cię w świat naukowych odkryć, podpowiadam, jak skutecznie uczyć się i dzielę się ciekawymi faktami. Razem będziemy eksplorować możliwości nauki i odkrywać, jak zdobywać wiedzę w sposób przyjemny i efektywny.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły