Lila Krajewska25.01.20245 min.
Rozszerzenie bezpłatnych opiekunów Dodford zaniepokojenie, ostrzega przedszkole

Rozszerzenie bezpłatnych opiekunów dla dzieci w wieku od 9 miesięcy planowane przez rząd budzi zaniepokojenie wśród przedszkoli. Jak ostrzega menedżerka przedszkola w Dodford, już teraz brakuje miejsc i personelu, by zapewnić opiekę obecnie uprawnionym dzieciom. Choć rząd przekonuje, że miejsc wystarczy, to jednak przedszkola, zwłaszcza na wsiach, mają problemy kadrowe i finansowe. Rodzice obawiają się, że zamiast ułatwienia w powrocie do pracy, rozszerzenie opieki zmusi ich do ograniczania godzin pracy. Sytuacja wymaga pilnych działań, by zapewnić odpowiednią infrastrukturę i personel dla nowego systemu opieki.

Zaniepokojenie rozszerzeniem bezpłatnych opiekunów

Rząd zapowiedział rozszerzenie programu bezpłatnych opiekunów dla dzieci w wieku od 9 miesięcy. Jednak ta zapowiedź budzi niepokój wśród przedszkoli, które już teraz zmagają się z brakami kadrowymi i przestrzeni dla obecnie uprawnionych dzieci.

Jak alarmuje menedżerka przedszkola w Dodford, rekrutacja nowych opiekunów jest ogromnym wyzwaniem. Przedszkola na wsiach mają szczególnie trudną sytuację pod tym względem. Niskie płace również zniechęcają potencjalnych pracowników.

Tymczasem zapowiadane rozszerzenie programu wymaga zapewnienia dodatkowych miejsc i personelu. Bez tego trudno będzie sprostać zapotrzebowaniu ze strony rodziców.

Przedszkola ostrzegają, że nie wiedzą, gdzie pomieścić dodatkowe dzieci objęte programem. Placówki są pełne, a listy oczekujących się wydłużają. Sytuacja może zmusić rodziców do ograniczania godzin pracy, aby zapewnić opiekę.

Niewystarczające finansowanie płac opiekunów

Kluczowym problemem jest niewystarczające finansowanie ze strony rządu. Jak zauważa menedżerka, przedszkola otrzymują zbyt małe środki, aby zapewnić godne wynagrodzenia dla opiekunów.

W efekcie placówki muszą przerzucać koszty na rodziców. To z kolei podnosi opłaty i zniechęca wielu kandydatów do podjęcia pracy w przedszkolu.

Aby rozwiązać problem braków kadrowych, niezbędne jest zwiększenie finansowania płac opiekunów. Tylko w ten sposób uda się przyciągnąć wykwalifikowany personel do pracy w przedszkolach.

Długie kolejki oczekujących na miejsca w przedszkolach

Kolejnym poważnym problemem jest brak wystarczającej liczby miejsc w przedszkolach. Już teraz rodzice muszą czekać w długich kolejkach, aby zapisać dziecko do placówki.

Jak alarmują przedszkola, są one pełne nawet z rocznym wyprzedzeniem. Każde nowe uprawnione dziecko będzie zatem musiało czekać w kolejce.

Jedna z matek wspomina, że inni rodzice w jej mieście oczekiwali na miejsce w przedszkolu nawet 18 miesięcy. Tymczasem ona sama już teraz zapisała nienarodzone jeszcze dziecko na listę oczekujących.

Aby rozwiązać ten problem, rząd musi zapewnić budowę nowych przedszkoli i sal zajęciowych. Tylko w ten sposób uda się stworzyć wystarczającą liczbę miejsc dla wszystkich uprawnionych maluchów.

Czytaj więcej: Mieszkańcy Looe witają sprzedaż domów komunalnych za £1

Wpływ na godziny pracy rodziców

Eksperci ostrzegają, że jeśli nie rozwiąże się wyżej wymienionych problemów, rozszerzenie programu bezpłatnych opiekunów nie ułatwi powrotu do pracy, a wręcz przeciwnie.

Brak miejsc i opiekunów w przedszkolach zmusi bowiem rodziców do pozostawania w domu z dziećmi. Wiele osób będzie też ograniczało godziny pracy, aby same zapewnić opiekę maluchom.

Dlatego pilnie potrzebne są działania, które zagwarantują odpowiednią infrastrukturę i personel dla programu. Tylko to pozwoli rodzicom skorzystać z bezpłatnych opiekunów i wrócić do aktywności zawodowej.

Rząd zapewnia o wystarczającej liczbie miejsc

Rozszerzenie bezpłatnych opiekunów Dodford zaniepokojenie, ostrzega przedszkole

Z drugiej strony rząd uspokaja, że rynek opieki nad dziećmi poradzi sobie z tak dużym rozszerzeniem programu. Ministerstwo Edukacji deklaruje pełne zaufanie do sektora przedszkoli.

Dodatkowo zapowiedziano zwiększenie finansowania oraz kampanię rekrutacyjną nowych opiekunów. Mają powstać także przyspieszone kursy zawodowe kształcące kandydatów do pracy w przedszkolach.

Czy te działania będą jednak wystarczające, aby rozwiązać problemy zgłaszane przez placówki? Przekonamy się wkrótce po rozszerzeniu programu bezpłatnych opiekunów.

W artykule omówiono kontrowersje wokół zapowiadanego przez rząd rozszerzenia programu bezpłatnych opiekunów dla dzieci od 9 miesiąca życia. Jak alarmują przedszkola, już teraz brakuje miejsc i personelu dla obecnych podopiecznych. Zwiększenie liczby uprawnionych dzieci jeszcze pogłębi te problemy.

Szczególnie trudna jest sytuacja placówek na wsiach, gdzie ciężko o nowych pracowników. Przedszkola narzekają też na zbyt niskie finansowanie ze strony państwa, przez co muszą przerzucać koszty na rodziców. To z kolei podnosi opłaty i zniechęca kandydatów.

Efektem jest pełna obsada miejsc w przedszkolach nawet z rocznym wyprzedzeniem. Rodzice muszą czekać w długich kolejkach, a niektórzy zapisują dzieci jeszcze przed narodzinami. Bez zmian może to zmusić opiekunów do rezygnacji z pracy i opieki nad maluchami w domu.

Choć rząd deklaruje pełne przygotowanie do realizacji programu, to według ekspertów niezbędne są pilne działania zwiększające liczbę miejsc i poprawiające warunki zatrudnienia opiekunów. W przeciwnym razie rozszerzenie opieki nie ułatwi powrotu rodziców do aktywności zawodowej.

rating-fill

2. Pracownicy SQA rozpoczynają strajk z powodu sporu płacowego
  3. Pomoc dla rodzin w Bedford - świąteczne paczki żywnościowe
  4. Blat z konglomeratu do łazienki - sprawdź jak wybrać blat idealny na wyposażenie Twojej łazienki
  5. Argumenty funkcji i wartości - co to jest argument w funkcji i jak go wykorzystać?