News

Zamknięcie szkół w Walii z powodu opadów śniegu

Autor Lila Krajewska
Lila Krajewska19.01.20245 min.
Zamknięcie szkół w Walii z powodu opadów śniegu

Zamknięcie szkół w Walii z powodu opadów śniegu sparaliżowało część kraju. Ponad 60 placówek edukacyjnych, głównie na północy i zachodzie, pozostało zamkniętych w czwartek z powodu intensywnych opadów śniegu. To konsekwencja kilkudniowych ostrzeżeń meteorologicznych przed opadami śniegu i mrozem. Noc ze środy na czwartek była w Walii najzimniejszą w tym sezonie - odnotowano rekordowo niską temperaturę -9,1°C. Spodziewana poprawa aura dopiero w weekend.

Zamknięcie setek szkół w Walii przez śnieżyce

Intensywne opady śniegu sparaliżowały północną i zachodnią część Walii, powodując zamknięcie ponad 60 szkół w czwartek. Jak podały lokalne władze, najwięcej placówek - 26 - pozostało zamkniętych w hrabstwie Pembrokeshire. Kolejnych 6 szkół było częściowo zamkniętych. Również w innych regionach odnotowano liczne zamknięcia placówek edukacyjnych z powodu ekstremalnych warunków pogodowych.

Sytuacja była konsekwencją kilkudniowych ostrzeżeń meteorologicznych przed opadami śniegu i mrozem. Śnieg sparaliżował ruch drogowy i transport publiczny na zachodzie kraju. Mieszkańcy musieli zmierzyć się z utrudnieniami w dotarciu do pracy i szkół. Zamknięto nawet most łączący wyspę Anglesey z resztą Walii.

Rekordowo niska temperatura w nocy

Noc ze środy na czwartek przyniosła rekordowo niską w tym sezonie zimowym temperaturę w Walii. Termometry w Tirabad spadły do -9,1°C. To najniższy odczyt od kilkudziesięciu lat. Najniższą odnotowaną wartość -23,3°C zanotowano w Rhayader w 1940 roku.

MRożąca aura utrzymywała się do czwartkowego przedpołudnia. Opadom śniegu i mrozowi towarzyszył silny wiatr, który tworzył zaspy śnieżne i oblodzenia. IMimo posypywania dróg solą i piaskiem, warunki na drogach były fatalne.

Alert pogodowy w Walii przed śniegiem i lodem na drogach

Met Office, brytyjska służba meteorologiczna, wydała ostrzeżenie przed opadami śniegu i oblodzeniami na drogach, które obowiązywało do godziny 11 w czwartek rano. Instytucja przestrzegała kierowców przed utrudnieniami na drogach oraz opóźnieniami w transporcie publicznym.

Pomimo posypywania dróg, warunki w wielu miejscach pozostawały fatalne z powodu oblodzeń. Choć lód był widoczny na niektórych odcinkach jezdni i chodników, na innych trudno go było dostrzec. Oznaczało to poważne zagrożenie poślizgów i wypadków drogowych.

Zaapelowano do kierowców o ostrożną jazdę, zachowanie bezpiecznych odległości między pojazdami oraz unikanie gwałtownego hamowania i przyspieszania. Mimo trudności, służby drogowe pracowały całą dobę, aby złagodzić skutki ekstremalnej pogody.

Czytaj więcej: Powyski tata w zawieszeniu czeka na przeszczep serca

Zalecenia dla kierowców przed jazdą po zaśnieżonych drogach

W obliczu paraliżu komunikacyjnego, Road Safety Wales, państwowa agencja bezpieczeństwa ruchu drogowego, wydała szereg zaleceń dla wszystkich poruszających się pojazdami mechanicznymi.

  • Zaplanuj dodatkowy czas na podróż
  • Sprawdź prognozę pogody przed wyjazdem
  • Zaopatrz się w koce, jedzenie i ciepłe ubrania
  • Zadbaj o dobry stan opon zimowych

Ponadto agencja zalecała częste tankowanie paliwa, aby nie zabrakło go w czasie oczekiwania w korkach. Przy niskich temperaturach zewnętrznych, istotne jest również utrzymanie ciepła w samochodzie. Ostrzeżono także przed próbami samodzielnego pchania pojazdu, które niesie za sobą ryzyko przeciążenia i urazów.

Prognoza poprawy pogody w Walii na weekend po ataku zimy

Zamknięcie szkół w Walii z powodu opadów śniegu

Po kilku dniach arktycznej aury, synoptycy zapowiadają poprawę pogody w drugiej połowie tygodnia. Już w piątek temperatura powinna stopniowo rosnąć. Nocne przymrozki mają zostać zastąpione dodatnimi temperaturami w ciągu dnia.

Piątek 3°C w dzień/-3°C w nocy
Sobota 7°C w dzień/2°C w nocy
Niedziela 10°C w dzień/5°C w nocy

Niestety, rosnące temperatury przyniosą również silny wiatr i ulewne deszcze. Mogą więc wystąpić podtopienia, zwłaszcza na zachodzie kraju, który ucierpiał najbardziej od ostatnich opadów śniegu. Początek przyszłego tygodnia również zapowiada się pochmurno i mokro.

Podsumowanie

W artykule omówiono paraliż komunikacyjny, jaki nawiedził Walię wskutek obfitych opadów śniegu. Ponad 60 szkół, głównie na północy i zachodzie kraju, zostało zamkniętych w czwartek z powodu ekstremalnej pogody. Tego dnia odnotowano rekordowo niską jak na ten sezon temperaturę - minus 9 stopni Celsjusza.

Brytyjska służba meteorologiczna Met Office wydała ostrzeżenie przed śniegiem i lodem na drogach. Pomimo akcji odśnieżania i posypywania dróg solą, warunki pozostawały niebezpieczne. Zaapelowano do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie przygotowanie się do trudnych warunków na drodze.

W drugiej części artykuł zawiera praktyczne porady dla osób podróżujących samochodami po zaśnieżonych drogach. Znajdziemy tam zalecenia dotyczące m.in. doboru opon, tankowania paliwa czy postępowania w razie utknięcia w zaspach.

W podsumowaniu przytoczono również najnowszą prognozę pogody, zgodnie z którą już w najbliższy weekend temperatura powinna wzrosnąć w Walii. Niestety pojawią się również intensywne opady deszczu i silny wiatr, które mogą powodować podtopienia miejscowe.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Maple Wyrażenia algebraiczne - Podstawy i zastosowania
  2. Sekrety tradingu krótkoterminowego: Jak osiągnąć sukces na rynkach?
  3. Ceny hurtowe Lotos: Aktualne informacje i analiza rynku paliwowego.
  4. Luton: Polka ciężko poparzona kawą powraca do zdrowia
  5. Pomoc dla rodzin w Bedford - świąteczne paczki żywnościowe
Autor Lila Krajewska
Lila Krajewska

Hej, jestem Lila i moja miłość do nauki jest jak iskra, która pali się we mnie każdego dnia. Na tym blogu o edukacji i nauce zapraszam Cię do wspólnej podróży przez świat wiedzy. Dzielę się ciekawymi artykułami, które pomogą Ci zrozumieć skomplikowane tematy w prosty sposób. Bez względu na to, czy interesuje Cię astronomia, biologia czy historia sztuki, znajdziesz tu treści dopasowane do Twoich zainteresowań. Razem będziemy się rozwijać i poznawać tajniki naukowego świata.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły