Wybór odpowiedniego zielonego dywanu do salonu nie jest łatwy. Kolor zieleni, rodzaj i faktura dywanu muszą idealnie komponować się z aranżacją całego pomieszczenia. Jak zatem dobrać zielony dywan, by stanowił atrakcyjny element wystroju wnętrza?
Jaki kolor zieleni wybrać do salonu?
Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki odcień zieleni będzie najlepszy dla naszego salonu. Można wybrać zarówno intensywne odcienie, jak ciemna zieleń czy szmaragd, jak i bardziej stonowane - żółtozielony, oliwkowy czy morski. Warto dobrać kolor tak, aby komponował się z odcieniami ścian, mebli i dodatków. Ciepłe drewno i beże będą ładnie wyglądać z oliwkowym dywanem, a szary salon świetnie rozjaśni żywsza zieleń. Nie bójmy się eksperymentować!
Który rodzaj zielonego dywanu będzie najlepszy?
Poza kolorem trzeba wybrać fakturę i rodzaj zielonego dywanu. Do wyboru mamy dywany wełniane, sisalowe, bawełniane i syntetyczne. Wełna zapewnia komfort i wytrzymałość. Sisal świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Bawełna to przytulność i naturalność. Syntetyki są tanie i łatwe w pielęgnacji. Można też zdecydować się na dywan włoski, kędzierzawy albo gładki. Tak duży wybór pozwoli dopasować dywan idealnie do naszych potrzeb.
Czytaj więcej: Fotele skandynawskie uszaki - stylowe, wygodne i funkcjonalne meble do salonu
Jak dobrać zielony dywan do mebli i dodatków?
Aby zielony dywan do salonu idealnie komponował się z całą aranżacją wnętrza, warto przy jego wyborze wziąć pod uwagę styl i kolorystykę mebli i dodatków. Nowoczesna kanapa w odcieniach szarości będzie pasować do dywanu w kolorze morskiej zieleni. Do klasycznej sofy w kolorze brązowym dobierzmy tradycyjny dywan wełniany w kolorze oliwkowym. Pamiętajmy też o drobnych akcentach - poduszki, vazony czy obrazy powinny tworzyć spójną, harmonijną całość.
Na co zwrócić uwagę, wybierając zielony dywan?

Wybierając zielony dywan do salonu, zwróćmy uwagę na kilka istotnych cech. Przede wszystkim sprawdźmy wysokość włosia - im wyższy i gęstszy, tym miększy w dotyku. Zdecydujmy też, czy dywan ma być przyciągający uwagę, czy raczej stonowany i neutralny. Dopasujmy rozmiar do powierzchni salonu. Nie zapomnijmy też sprawdzić, czy dywan jest antypoślizgowy i odporny na zabrudzenia. To istotne cechy w przypadku użytkowania w intensywnie wykorzystywanym salonie.
Jaki zielony dywan pasuje do podłogi i ścian?
Wybierając kolor dywanu, musimy wziąć pod uwagę również podłogę i ściany w salonie. Jasny zielony dywan będzie pięknie komponował się z białymi ścianami i jasnym drewnem. Ciemnozielony ożywi wnętrze ze ścianami w odcieniach szarości. Do podłogi w kolorze wenge świetnie pasuje głęboka zieleń. Kontrastujące ze sobą kolory dywanu i otoczenia stworzą dynamiczną, ciekawą przestrzeń.
Jak połączyć zielony dywan z innymi kolorami?
Zielony dywan możemy połączyć także z innymi barwami, tworząc aranżację pełną wyrazu. Oprócz mebli w odcieniach brązu, szarości czy beżu dodajmy akcenty w postaci poduszek, kocyków, lamp w kontrastowych kolorach. Fiolet, żółty, pomarańczowy - wszystkie te barwy pięknie będą komponować się z zielenią. Pozwolą stworzyć wnętrze w stylu boho lub eklektycznym.
Ile kosztuje zielony dywan do salonu w dobrej jakości?
Ceny zielonych dywanów do salonu są zróżnicowane w zależności od materiału, faktury i rozmiaru. Dywany z wełny w dobrej jakości kosztują od 300 do nawet 1000 zł za m2. Mniej więcej w podobnej cenie możemy kupić sisal. Tańsze są dywany bawełniane i syntetyczne - od 100 do 500 zł za m2. Warto zainwestować w dobry dywan - posłuży nam przez lata i stanie się ozdobą salonu.
Gdzie kupić ładny zielony dywan do salonu?
Gdzie szukać zielonego dywanu marzeń? W sklepach i salonach meblowych z pewnością znajdziemy szeroki wybór. Dużym wachlarzem opcji dysponują także popularne markety budowlane. Coraz częściej można również kupić dywan przez internet - wybierając znacznie wygodniej z szerokiej oferty sklepów online. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na wysoką jakość i renoma marki.
Podsumowanie
Dobór odpowiedniego zielonego dywanu do salonu to proces wymagający przemyślenia wielu aspektów - od koloru i faktury, przez kompozycję z meblami, po dopasowanie do podłogi i ścian. Warto poświęcić czas, by znaleźć wymarzony dywan, który stanie się ozdobą wnętrza i będzie cieszył przez długie lata. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą w tym niełatwym wyzwaniu!