Wokół języka niemieckiego na przestrzeni lat pojawiło się sporo stereotypów i uprzedzeń. W rankingach na najmniej lubiany język obcy, niemiecki jest z pewnością w czołówce. Wiele osób swoją niechęć do tego języka tłumaczy nieprzyjemnym brzmieniem, trudną wymową czy skomplikowaną gramatyką i słownictwem. Czy rzeczywiście język niemiecki jest trudny do nauczenia?
Czy niemiecki naprawdę jest trudny?
Wiele osób, które kiedyś podjęły nieudaną próbę nauczenia się niemieckiego, twierdzą, że jest to bardzo trudny język i nie da się go opanować. W wielu przypadkach taka blokada przed nauką jest zupełnie bezpodstawna. Osoby, które utwierdziły się w przekonaniu, że niemiecki jest zbyt trudny do nauczenia się, nie widzą sensu w podejmowaniu dalszych prób. Problem leży jednak zupełnie gdzieś indziej.
Osoby, które uważają, że niemiecki jest zbyt trudny, prawdopodobnie zabrały się do nauki w niewłaściwy sposób. Oczywiście nie da się odpowiedzieć w jednoznaczny sposób, czy język niemiecki jest trudny. To złożona sytuacja, na którą wpływa kilka czynników. Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy wziąć pod uwagę ilość wolnego czasu danej osoby, jej motywację do nauki, zaangażowanie czy indywidualne możliwości przyswajania wiedzy.
Jednak lingwiści są zgodni co do tego, że język niemiecki nie należy do najtrudniejszych języków świata. Ponadto przy próbie oceny trudności języka zasadnicze znaczenie ma to, jaki jest nasz język ojczysty i jak bardzo te języki są od siebie oddalone. Podsumowując, język niemiecki nie jest wcale taki trudny, bo nie jest dla nas tak egzotyczny jak np. język chiński czy japoński.
Czy niemiecki naprawdę jest trudny do nauczenia?
Do nauki języka niemieckiego należy podejść w odpowiedni sposób. Warto wiedzieć, że ma on mniej czasów gramatycznych niż język angielski, ma tylko cztery przypadki (w języku polskim jest ich siedem), logiczne, uporządkowane zasady oraz łatwą do przyswojenia konstrukcję zdania. Wymowa też nie jest taka straszna, jak ją opisują.
Wszystko jest kwestią regularnej praktyki czy powtórek materiału – a w tym pomoże Ci aplikacja do nauki języków obcych Taalhammer. Dzięki niej możesz osiągnąć pamięć językową oraz nauczyć się formułować całe zdania – poprawne pod kątem gramatycznym, bez konieczności ciągłego analizowania zasad niemieckiej gramatyki, którą poznajesz niejako przy okazji. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Dowiedz się więcej na stronie: https://www.taalhammer.com/pl/kurs-niemieckiego/.
W zależności od Twojej aktualnej znajomości niemieckiego, kurs możesz rozpocząć od absolutnych podstaw lub przejść do bardziej zaawansowanych słówek, zwrotów i zdań. Z aplikacją uzyskasz również dostęp do kolekcji tematycznych, z którymi możesz rozwijać swój niemiecki w interesujących Cię obszarach dotyczących pracy, zdrowia czy codziennych sytuacji. Dodatkowo skorzystasz z translatora AI – możesz dodawać do aplikacji własne treści, a synteza mowy pozwoli Ci poznać prawidłową wymowę.
Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?
Znajomość kilku języków obcych to w dzisiejszych czasach bardzo cenna wartość. Powodów do uczenia się języka niemieckiego może być naprawdę sporo. Miłośnicy lingwistyki uczą się, aby poszerzać swoje umiejętności, a nauka różnych języków obcych to ich pasja. Inne powody mogą być czysto ekonomiczne i zawodowe.
Znajomość języka niemieckiego otwiera nowe możliwości – w wielu międzynarodowych korporacjach znajomość języków germańskich jest u kandydatów pożądana. Nauka niemieckiego to także okazja do podjęcia studiów zagranicznych czy możliwość wzięcia udziału w programie wymiany studenckiej – jak np. Erasmus. Język niemiecki otwiera więc drogę do nowych perspektyw – warto wziąć to pod uwagę, szukając nowego języka obcego do nauki.